3 грудня - Міжнародний день інвалідів

Любов до життя у їхніх серцях

Тимик І.Й. - головний спеціаліст відділення виконавчої дирекції
Фонду ССНВ України у Вижницькому районі

     Міжнародний день інвалідів - 3 грудня, який був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН ще у 1992 році покликаний загострити увагу суспільства у питаннях дотримання прав людини, проблем інвалідів, захист їх гідності, благополуччя і участь в суспільному житті. В Україні проведення цього дня встановлене Указом Президента, починаючи з 1993 року.
     В нашій державі проблемами людей з особливими потребами опікуються численні державні та недержавні установи і організації. З 2001 року проблемами тих, хто ушкодив здоров'я внаслідок нещасного випадку на виробництві займається Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Через свої робочі органи Фонд здійснює соціальний захист більше ніж 300 тисяч потерпілих на виробництві та членів їх сімей.
     Функції Фонду на території двох адміністративних районів – Вижницького та Путильського виконує відділення у Вижницькому районі, яке є робочим органом виконавчої дирекції Фонду. На обліку у відділенні перебуває 220 потерпілих та членів їх сімей, які отримують передбачені законом страхові виплати та соціальні послуги. За 10 місяців цього року відділенням виплачено страхових виплат та надано соціальних послуг на суму майже 2801,2 тис. грн. Відділення здійснює виплату одноразових допомог та щомісячних страхових виплат потерпілим та членам їх сімей, забезпечує відшкодування допомоги в зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, надає медико-соціальні послуги: забезпечення протезно-ортопедичними виробами, медикаментами, виробами медичного призначення, путівками для санаторно-курортного лікування, компенсація витрат на догляди, бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобілів. Зокрема, за цей період призначено і виплачена одноразова допомога в разі стійкої втрати працездатності 4 потерпілим на суму 19,7 тис грн, одноразова допомога в разі смерті потерпілого по 3 випадках на суму 462,8 тис грн., відшкодовані виплати за листками непрацездатності по 7 потерпілих на суму 74,2 тис грн., витрати на поховання в сумі 6,3 тис грн. Здійснено щомісячні страхові виплати на суму 2300,7 тис грн.
     Інвалідам трудового каліцтва за висновками МСЕК надано медико-соціальних послуг на суму 180,3 тис. грн., а саме:
-        витрати на лікування потерпілих по 3 випадках на суму 37,6 тис грн.;
-        забезпечення санаторно-курортним лікування 9 осіб на суму 2,2 тис грн. (тільки вартість проїзду);
-        забезпечення протезно-ортопедичними виробами 10 потерпілих на суму 94,8 тис грн.;
-        забезпечення виробами медичного призначення – 1 потерпілий на суму 11,5 тис грн.;
-        витрати на спеціальний медичний догляд – 1 потерпілий на суму 14,0 тис грн.;
-        витрати на постійний сторонній догляд – 2 потерпілих на суму 16,0 тис грн.;
-        витрати на побутове обслуговування – 2 потерпілих на суму 7,7 тис грн.;
-        витрати на  бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування інвалідів – 6 потерпілих на суму 1,4 тис грн.
     Але не лише особовими справами та страховими виплатами обмежується спілкування спеціалістів відділення з інвалідами трудового каліцтва. До кожного із тих хто перебуває на обліку у відділенні завжди ставляться доброзичливо, надсилають потерпілим вітальні листівки до свят, відвідують їх за місцем проживання, залучають до громадського життя. Як і цього року напередодніМіжнародного дня інвалідів начальник відділення Омелян Семирозум відвідав за місцем проживання інвалідів Романюк Марію Петрівну у с. Велике, якій минуло вже 82 роки від народження та Новосівську Вікторію (фото).
     На долю всіх цих людей випали нелегкі випробування, однак вони, долаючи труднощі, проявляють виняткову силу духу і непохитну віру в життя. Люди з особливими потребами, як ніхто інший вимагають до себе особливої уваги, їм потрібне живе спілкування. Тому Фондом і на державному рівні проводяться різні заходи, які спрямовані на активну життєву позицію потерпілих.
     Серед потерпілих внаслідок на виробництві є багато талановитих людей з активною громадянською позицією. Особливо хочеться відмітити двох майстринь вишивки – Новосівську Вікторію з Вижницького району та Лахман Марію з Путильського району. Після отриманих у різні часи і у різному віцітравмвони залишились вірні своїм улюбленим справам. І зараз жодна мистецька подія в районах та в області не обходиться без їх участі. Знані вони і за межами області. Вони постійні учасники різноманітних конкурсів, фестивалів, творчих вечорів, виставок.
     В 2013 році виконавчою дирекцією було започатковано проведення Всеукраїнської спартакіади серед інвалідів праці "Сила духу". Спартакіада організована з метою підтримки у потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, у тому числі інвалідів внаслідок трудового каліцтва, цілеспрямованості у подоланні особистих фізичних меж, реабілітації засобами фізичної культури і спорту для подальшої адаптації у суспільство, залучення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадськості до проблем потерпілих на виробництві. Спартакіада проводиться в два етапи: регіональний та всеукраїнський. Ця спартакіада стала щорічною. Із змагань потерпіли привозять цінні подарунки, медалі, кубки, грамоти. Постійним учасником цих змагань є інвалід трудового каліцтва Матеміш Степан Кузьмич з с. Банилів, який у 2013 і 2014 роках виборював перші місця у регіональних змаганнях з шахів і брав участь у фінальних етапах цих змагань у Криму та Ужгороді. Але найбільшою нагородою для них стає віра у власні сили, в те що про них не забувають, що ними опікуються.
     У цей День все людство повинні приєднатися до цієї міжнародної ініціативи. Захищаючи гідність інвалідів ми захищаємо своє людське обличчя. Інвалідність - це не вирок. Практика показує, що інваліди можуть бути і стають повноцінними і високо ефективними членами суспільства, відмінними фахівцями, соціально активними і життєствердними людьми, які надихають багатьох, в тому числі і абсолютно здорових членів нашого суспільства.Романюк М.П. з онукою Оксаною.Новосівська В.Ю. за своїм улюбленим заняттям.