Моніторинг відповідності класу  професійного ризику виробництва та основного виду економічної діяльності


Семирозум Н.М. – головний спеціаліст обліку страхувальників відділення виконавчої дирекції Фонду ССНВ України у Вижницькому районі

     Передумовою для виконання завдань Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі-Фонд) щодо надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг при настанні нещасного випадкує своєчасна та в повному обсязі сплата єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) страхувальниками. Не сплачуючи ЄСВ,до складу якого входять внески до фондів соціального страхування, роботодавці порушують законодавство України, а наймані працівникипозбавляються соціальної підтримки з боку держави.
     Задля забезпечення гарантованих Конституцією України прав громадян спеціалісти робочих органів виконавчої дирекції Фонду постійно проводять моніторинг даних щодо класу  професійного ризику виробництва та основного виду економічної діяльності.Ці дані страхувальник вказує у "Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який він подає до фіскальних органів (далі – Звіт).
     Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" саме Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництвіделеговано право віднесення страхувальника до відповідного класу професійного ризику виробництва з урахуванням основного виду економічної діяльності з подальшим встановленням розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
     Враховуючи, щосьогодні в державі діє мораторій на проведення перевірок діяльності суб'єктів господарювання, виникла необхідність пошуку нових форм роботи. З цього питання відділення співпрацює з органами Державної фіскальної служби в районах (ДПІ у Вижницькому районі та ДПІ у Путильському районі).В зв'язку з виявленою розбіжністю між вказаними страхувальниками КПР у Звітах і встановлених Фондом, до ДПІ направлено 4 листи з проханням: при прийнятті Звітів взяти до відома інформацію, надану відділенням щодо конкретних фізичних та юридичних осіб.
     Крім цього, безпосередньо страхувальникам, у яких КПР у Звіті нижчий, ніж у реєстрі направлено 19 листів з цього питання, проводилася роз'яснювальна робота щодо страхувальників, у яких ця розбіжність не впливає на розмір єдиного соціального внеску. За результатами проведеної відділенням роботи платниками ЄСВ донараховано у Звітах суми, загальний  розмір яких становить 5485,03 грн.     

     У такій ситуації, коли в державі діє мораторій на проведення перевірок діяльності суб'єктів господарювання, задля виконання основних завдань та функцій Фонду ще більшого значення набуває інформаційно-роз'яснювальна робота спеціалістів обліку страхувальників та робота, спрямована на стягнення вже існуючої заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду і капіталізованих платежів. Як показує практика, ефективними є індивідуальні зустрічі з керівниками підприємств і фізичними особами - суб'єктами господарювання, розміщення відповідної інформації на веб-сайтах робочих органів Фонду та у засобах масової інформації.

***