Пріоритетні завдання страхування від нещасного випадку

Начальник відділення
 виконавчої дирекції Фонду ССНВ України
у Вижницькому районі Чернівецької області
Семирозум О.І


     Серед головних завдань діяльності Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань є проведення профілактичних заходів, які направлені на усунення шкідливих та небезпечних виробничих факторів, відновлення втраченого здоров'я та працездатності потерпілим від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Та пріоритетним завданням страхування від нещасного випадку, особливо у теперішній час, є відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов'язків, а також, у разі їх смерті, здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей. Це пов'язано з тим, що після втрати працездатності, а в багатьох випадках і місця роботи, страхові виплати стають чи не єдиним джерелом існування потерпілого та його сім'ї.
     Відділення виконавчої дирекції Фонду здійснює статутну діяльність Фонду на території двох адміністративних районів Чернівецької області: Вижницького та Путильського.
     Станом на 01 січня 2014 р. виплати проводяться 202 чол. (94,8%) потерпілим від трудового каліцтва та професійного захворювання та 11 – в зв'язку з втратою годувальника (5,2%). Із загальної кількості одержувачів страхових виплат 167 осіб (78,4%) проживають на території Вижницького району, 43 особи (20,2%) – на території Путильського району, ще 3 особи (1,4%) проживають за межами області.
     Серед потерпілих на виробництві, які отримують страхові виплати мають групу інвалідності 107 осіб або 51,7% , за групами інвалідності: I групи – 2 чол. або 1,9%, II групи – 20 чол. або 18,7% і III групи – 85 чол. або 79,4%. Потерпілих, які не мають групи інвалідності за наслідками ушкодження здоров'я на виробництві, а яким встановлено тільки відсотки стійкої втрати працездатності на обліку у відділенні 100 осіб або 48,3% від загальної чисельності потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, яким встановлено стійку втрату працездатності.
     3 початку діяльності Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань – з квітня 2001 року відділенням виконавчої дирекції Фонду у Вижницькому районі виплачено потерпілим від нещасного випадку на виробництві та членам їх сімей 10 млн. 503,1 тис. грн. страхових виплат.
     За результатами перерахунку на 01 березня 2013 року страхові виплати збільшилися  211 одержувачам страхових виплат (200 потерпілим та 11 членам сімей потерпілих), сума підвищення склала (12932 грн. потерпілим та 720 грн. членам сімей потерпілих).
     В 2013 році середній розмір щомісячної страхової виплати на одного потерпілого (члена його сім'ї) досяг 528 грн.
     В структурі страхових виплат в 2013 році основна частина припадає на щомісячні страхові виплати потерпілим (членам їх сімей) – 1349,5 тис. грн. (85,1%) та одноразову допомогу потерпілому (членам їх сімей) – 117,4 тис. грн. (7,4%).
     Відчутним є зростання середнього розміру страхових виплат потерпілим та членам їх сімей в 2013р. в порівнянні з 2001 роком за видами складав відповідно:-одноразова виплата на потерпілого: за 2001р. - 849 грн.,  за 2013р.39144 грн.;
-   щомісячні страхові виплати потерпілим: за 2001р. -  38 грн.;
за 2013р. – 529 грн.;
-   щомісячні членам сімей потерпілих:  за 2001р. -   28 грн.;
за 2013р. – 509 грн.
     Щомісячну страхову виплату в разі втрати годувальника в 2013 році отримувало 11 утриманців (на рівні 2012р.), яким за рік виплачено 67,2 тис. грн.
     Відділенням постійно проводиться робота з особами, які отримують пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та досягли встановленого законодавством пенсійного віку. Роз'яснювальний матеріал розміщено на інформаційному стенді відділенні. Протягом 2013 року на пенсію за віком перейшло 4 потерпілих, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку. Така робота дозволяє дещо покращити матеріальне забезпечення потерпілого, оскільки при досягненні пенсійного віку період інвалідності в зв'язку з ушкодженням здоров'я на виробництві включається до трудового стажу, а також здійснюється перерахунок розміру пенсії відповідно до чинного законодавства. Крім цього за потерпілим зберігаються страхові виплати з Фонду.
     Належна увага приділяється реабілітації потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві.
У 2013 році виконавчою дирекцією Фонду профінансовано витрати відділення виконавчої дирекції Фонду у Вижницькому районі на медико-соціальні послуги потерпілим у сумі 76702 грн., з них:

  1. санаторно-курортне лікування 9 осіб на суму 3163 грн.;
  2. забезпечення протезними виробами 9 осіб на сум 27064;
  3. забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення 1 особа на 5200 грн.;
  4. спеціальний медичний догляд 1 особа на 12842 грн.;
  5. постійний сторонній догляд 2 особи на суму 13751 грн.;
  6. побутове обслуговування 2 особи на суму 6648 грн.;
  7. витрати на бензин, ремонт та технічне обслуговування автотранспорту, а також транспортне обслуговування - 5 осіб на суму 760 грн.

     Загалом медичні та соціальні послуги протягом 2013 року надавались 19 потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві, які звернулись до відділення виконавчої дирекції Фонду з відповідними заявами.
В грудні 2013 року до Міжнародного дня інвалідів було приурочено вручення автомобілів інвалідам трудового каліцтва. Серед них була інвалід трудового каліцтва, яка перебуває на обліку у відділенні Осовська Г.І. Вона була останньою з черги інвалідів, які потребують забезпечення автомобілям.
     На обліку у відділенні перебуває 10 потерпілих, які у встановленні терміни забезпечуються протезно-ортопедичними виробами.
     В 2013 році вперше було проведено Всеукраїнську спартакіаду серед інвалідів праці "Сила духу". Спартакіада організована з метою підтримки у потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, у тому числі інвалідів внаслідок трудового каліцтва, цілеспрямованості у подоланні особистих фізичних меж, реабілітації засобами фізичної культури і спорту для подальшої адаптації у суспільство, Спартакіада проводилась у два етапи: регіональний та всеукраїнський. Регіональний етап проводився в серпні 2013 року в м. Чернівці. Відділення представляли 4 учасники: Матеміш С.К. – шахи, Вакалюк Б.П. – шашки, Мотуз П.І. – армспорт, Романюк Г.Г. – настільний теніс.
     Фінал спартакіади пройшов 27-28 вересня на базі Олімпійського навчально-спортивного центру "Спартак". Серед учасників змагань були як аматори, так і професійні спортсмени, які займалися спортом до отримання травми. Одним із аматорів, який пройшов регіональні змагання і потрапив до фінальних змагань був і житель с. Банилів Вижницького району Матеміш Степан Кузьміч. Однак не тільки високим місцям раділи учасники. Більш важливими для них була сама участь в змаганнях, живе спілкування з представниками інших регіонів, дружні відносини, які зав'язалися за короткий час змагань.
     Відділенням виконавчої дирекції Фонду у Вижницькому районі вже стали традиційними заходи, спрямовані на прояв турботи і уваги до інвалідів праці, усіх постраждалих на виробництві. Щорічно вони приурочуються до Міжнародного дня інвалідів. До цих зустрічей організовуються виставки творчих робіт потерпілих. Під час зустрічей вони діляться своїми здобутками, обговорюють нагальні питання.
     Окремі потерпілі стали частими та бажаними гостями у відділенні виконавчої дирекції Фонду. Вони відвідують відділення з особистими питаннями, з своїми болями та радостями. Серед них Лахман Марія Григорівна з с. Яблуниця та Кочерган Василь Миколайович з с. Стебні  Путильського району, Іванюк Георгій Федорович з с . Долішній Шепіт, Загул Марія Юріївна та Олексюк Параска Іллівна з с. Мілієво, Новосівська Вікторія Юріївна з с. Іспас, Романюк Марія Петрівна з с. Велике Вижницького району.
     Крім цього у відділенні існує практика відвідування інвалідів трудового каліцтва за місцем їх проживання з нагоди ювілейних днів народження, Міжнародного дня інвалідів, чи на їхнє прохання. У таких випадках знаходимо можливості сформувати і вручити продуктові набори.
     Відділення виконавчої дирекції Фонду використовує можливості засобів масової інформації для ознайомлення всіх громадян із завданнями та діяльністю Фонду. Періодично матеріали, підготовлені працівниками відділення, публікуються в районних газетах "Вижницькі обрії" та "Карпати", інформаційно-рекламному тижневику "КМінформ", транслюються по районному радіо. За минулий рік було опубліковано 12 матеріалів та прозвучало в ефірі районних радіо 8 передач, які стосуються діяльності Фонду.    
     З метою доведення до широкого кола громадськості завдань та результатів діяльності Фонду, законодавчих і нормативних документів з охорони праці і соціального страхування,  висвітлення позитивного досвіду з охорони праці, у відділенні виконавчої дирекції Фонду з 2011 року створено веб-сайт, який можна відвідати за адресою www.vnssnv.cv.ua. Наповнення сайту здійснюється силами працівників відділення без залучення сторонніх спеціалістів. На сайті також розміщено посилання на корисні ресурси Інтернету.
     Відповідно до вимог нормативних документів на сайті оприлюднюються графіки перевірок страхувальників з питань стану безпеки праці та профілактичної роботи, щодо достовірності даних про види економічної діяльності. 
П     ро популярність ресурсу свідчить статистика відвідуваності. За два роки роботи сайту немає дня, щоб на сайті не були відвідувачі. Особливо популярний ресурс в дні здачі звіту. Досить широка і географія відвідувань: серед гостей сайту є закордонні користувачі.
Спеціалісти відділення виконавчої дирекції Фонду добре розуміють, що від якості вирішення цілого комплексу завдань, які покладені на  виконавчу дирекцію Фонду та її робочі  органи залежить рівень захисту інтересів і впевненість в завтрашньому дні працівників, які здійснюють свою трудову діяльність на умовах трудового договору з роботодавцем,  які отримали травму на виробництві.

 

1

1

1

1


1